Tiroid Bezi Hastalıkları Nelerdir?

0
677
Tiroid Bezi Hastalıkları Nelerdir?
Yazıyı beğendiniz mi?

Tiroid Bezi hastalıkları nelerdir?: Doç.Dr.Fevzi Balkan hocamız ile Tiroid Bezi hastalıkları konusunda konuştuk.
1. Tiroid Bezi nedir?
Tiroid bezi, boynun ön tarafında, gırtlağın hemen önünde yer alan bir iç salgı bezidir. Büyüklüğü 15-20 gr kadardır. Tiroid bezinin şekli kabaca bir kelebeğe benzemektedir. Sağ ve sol olmak üzere 2 lobu ve birde lobları bağlayan isthmus dediğimiz köprü bölümü vardır.

2. Tiroid Bezi hastalıkları nelerdir?
Tiroid bezinin fazla çalışmasına hipertiroidi, az çalışmasına hipotiroidi, iltihaplı hastalıklarına tiroidit, içinde yumru tanesi gibi yapıların olmasına nodul adı verilir.


3. Tiroid bezinin az çalışması vücutta nelere sebep olur?
Tiroid hormonlarının büyüme ve gelişmede önemli etkileri vardır. Tiroid az çalıştığında büyüme gelişme geriliği, metabolizmanın yavaşlamasına bağlı enerji düşüklüğü ve vucutta yapım ve yıkım faliyetlerinde yavşlama görülür. Beyin gelişimi ve anne karnındaki bebeğin büyümesi tiroid hormonlarına bağlıdır, anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi anneden göbek kordonuyla gelen tiroid hormonlarına bağlıdır. Eğer annede tiroid yetmezliği varsa az hormon gelir ve bebeğin beyin gelişimi iyi olmaz ve zeka geriliği ortaya çıkar. Tiroid hormonları iştah ve vücut ağırlığını kontrol eder. Tiroid hormonlarının az salgılanması veya fazla salgılanması iştah ve vücut ağırlığında değişiklikler yapmaktadır. Kiloda görülen değişiklikler ise tiroid hormonlarının bazal metabolizma hızını etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Tiroidin az çalışması kalpte ritm problemlerine sebep olabilir. Ruh haline değişiklikler yaparak depresif mooda sebep olur. Bağırsak hareketlerinde yavaşlama, kabızlık, şişkinlik oluşur. Kadında adet düzensizliği, gebe kalmada zorluklar, düşükler görülebilir. Yine tiroid bezi az çalışanalrda çabuk yorulma kas ve eklem şikayetleri oluşabilir.

Tiroid Bezi hastalıkları nelerdir?
4. Tiroid bezi neden az çalışır?
Çeşitli sebepleri vardır en sık görülenleri ; tiroid ameliyatlarından sonra ve hashimoto hastalığı nedeniyle tiroidlerin az çalışmasıdır. Bunun dışında doğuştan tiroid bezinin olmaması, atom tedavilerinden sonra bazı ilaç tedavileri de tiroid bezini az çalıştırabilir.

5. Tiroid bezi hastalıkları nasıl tedavi edilir?
Tiroid bezi fazla çalışanlarda tiroid hormonunu azaltan ilaçlar , az çalıştığı durumlarda tiroid hormon yerine koyma tedavisi, iltihabı hastalıklarında antibiyotik ve bazen kortizon tedavisi gerekebilmektedir. Tiroid nodulü olanlarda ve zehirli guatr durumlarında bazen ameliyat gerekebilmektedir.

6. Hipotiroid kilo artışına sebep olur mu?
Tiroid bezinin az çalışması durumunda önceki kiloya göre %15-30 oranında kiloda artma meydana gelebilir. Bunun sebebi metabolizma hızının azalması, vucutta ödem artışı ve bağırsaklarda emilimin bozulmasıdır.

7. Tiroid hastaları iyotlu tuz kullanmalı mı?
Tiroid hastalarının büyük çoğunluğu ekstrem bir durum(hipertiroidi ve iyot fazlalığı ) yoksa iyotlu tuz kullanmalıdır.

Tiroid Bezi hastalıkları nelerdir?
8. Eklemek istedikleriniz: Tiroid hastalıkları ülkemizde sık görülen hastalıklardır. Ülkemiz iyot eksikliği ve guatrın sık görüldüğü bölgelerdendir. Tiroid hastalıkları uygun şekilde tedavi edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here